تیک تاک | Tik tok

تیک تاک یا اینستاگرام؟ مسئله این است

تیک تاک از آن شبکه‌های اجتماعی است که به تازگی نام آن را زیاد می‌شنویم و بعضی آن را یکی از رقیب‌های اصلی و مهم اینستاگرام می‌دانند. در پایان این مقاله می‌خواهیم به این برسیم که برای انتخاب سوشال مدیا مناسب خودمان که دوست داریم در آن تولید محتوا انجام دهیم تیک تاک بهتر است یا اینستاگرام؟

تاریخچه Tik tok

تیک تاک از کجا به وجود آمد؟ در کشور چین، ژانگ ییمینگ (Zhang Yiming) که بنیانگدار استارت‌آپ معروف بایت‌دنس بود تصمیم گرفت با تیم خود تیک تاک را در مرحله اول با هدف پوشش‌دهی در کشور چین راه‌اندازی کند. هر چند که خیلی سریع توانست در کل دنیا طرفداران زیادی را پیدا کند.

محدودیت برای تولید و انتشار

از آنجایی که کشور چین در برخورد با انواع محصولات نرم‌افزاری و حوزه‌های پیرامونش از شرکت‌های خارجی به خصوص امریکایی و میزان دسترسی مردم چین به این محصولات قوانین سخت‌گیرانه زیادی دارد و به زبان ساده به راحتی وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلفی را مسدود و فیلتر می‌کند، ژانگ تصمیم گرفت تا با استفاده از این محدودیت چین که او به چشم یک فرصت به آن نگاه می‌کرد با انتشار دو نسخه از این اپلیکیشن، یکی برای چین و یکی برای سایر کشورهای جهان، استراتژی مناسبی را برای تولید و انتشار این اپلیکیشن در پیش بگیرد.

با وجود قوانین سخت‌گیرانه کشور چین در مقابل انواع استارتا‌پ‌های خارجی، اما با وجود جمعیت میلیاردی چین و این بستر مناسب برای فراگیر شدن یک استارتاپ، همواره فعالان این حوزه نمی‌توانند از این بازار بسیار با ارزش به راحتی بگذرند.

در همین راستا امروزه استارتاپ‌های زیادی این استراتژی ژانگ را الگوی خود قرار دادند و با انتشار دو نسخه از اپلیکیشن یکی مطابق با قوانین کشور چین و یکی برای دیگر کشورهای جهان توانسته‌اند از بازار بزرگ چین هم استفاده بهینه را ببرند.

آمار و ارقام Tik tok

آماری فعلی، کاربر 200 میلیونی را برای استفاده از این اپلیکیشن در دنیا نشان می‌دهد. تیک‌تاک توانست با استفاده از تکنولوژی‌های هوش‌مصنوعی  بازار زیادی را  در سراسر  دنیا برای خود ایجاد کند.

نفوذ Tik tok

احتمالا شاید هم برای شما سوال باشد که این اپلیکیشن چطور توانست با این سرعت طرفداران زیادی کسب کند.

تیک تاک یک نرم‌افزار بر پایه تولید ویدئو است که استفاده از آن بسیار ساده و کاربر پسند است. این موضوع در مقابل شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر است که قابلیت‌های زیادی دارند اما به همان نسبت هم استفاده از آن زیاد ساده نیست و عموما برای یادگیری استفاده درست از آن برای کاربران نیاز به زمان وجود دارد.

جذابیت‌ها و امکانات بسیار زیاد و در عین حال ساده برای تولید ویدئو یکی از آن تیرهای خلاص برای تیک تاک بود که توانسته طرفداران زیادی به خصوص در بازه سنی نوجوانان و جوانان برای خود پیدا کند.

ژانگ تلاش می‌کند با استفاده از اعمال امکانات و قدرت تکنولوژی‌های هوش مصنوعی مزیت رقابتی خوبی نسبت با سایر شبکه‌های اجتماعی برای خود تولید کند.

در طول دو سال گذشته، بایت‌دنس با خریدن و اضافه کردن چند استارتاپ‌ قوی در این حوزه تلاش دارد تا تجربه کاربری بسیار قدرتمندی را در اختیار کاربران قرار دهد.

آمارها نشان می‌دهد که تیک تاک در سال 2018 رتبه چهارم برترین نرم‌افزارهای دانلودی غیر بازی را به دست آورد. از آنجایی که آمار عدد 663 میلیون دانلود تیک‌تاک در مقابل 711 دانلود فیسبوک را نشان می‌دهد، شرکت‌هایی همچون فیسبوک، اینستاگرام وتوئیتر حضور یک رقیب جدید را احساس کردند.

تیک تاک در ایران

احتمالا شما هم می‌خواهید بدانید تیک تاک در ایران چه جایگاهی دارد؟ در حال حاضر این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر است و قاعدتا میزان محبوبیت کمتری را  می‌تواند نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعیی که فیلتر نیستند را داشته باشد.

اما این موضوع به معنای این نیست که تیک تاک قادر نیست طرفداران خود را در ایران پیدا کند. با توجه به اینکه این شرکت تلاش می‌کند با استفاده از قدرت تکنولوژی‌های هوش مصنوعی هر روز امکانات و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه کند باید منتظر گسترده شدن طرفداران و دنبال‌کنندگان آن باشیم.

آیا تیک تاک رقیب اینستاگرام است؟

درست است که در حال حاضر جذابیت و امکانات اینستاگرام از تیک تاک بسیار بیشتر است اما این موضوع را فراموش نکنید که نسخه‌های اولیه اینستاگرام بالطبع امکانات و جذابیت کمتری نسبت به تیک تاک فعلی داشت.

اگر شما یکی از فعالین حوزه شبکه‌های اجتماعی و یا دیجیتال مارکتینگ و یا حتی از علاقمندان آن هستید پیشنهاد می‌کنیم از این شبکه اجتماعی قدرتمند غافل نشوید و هر چه زودتر فعالیت در آن را شروع کنید.

نویسنده: سهیلا جوادی نیا

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *