آموزش سئو وردپرس + تنظیمات اولیه

سئو وردپرس، مهم ترین کار پس از راه اندازی سایت

سئو وردپرس (seo wordpress) یکی از کارهای مهم است که در ابتدای شروع به کار وب سایت های وردپرسی باید به فکر آن بود و برای آن برنامه ریزی دقیق و منظمی داشت. از آنجایی که وردپرس یکی از قوی ترین سیستم های مدیریت محتوا (CMS)  حال حاضر می باشد، برای آن تا به حال میلیون ها افزونه نوشته شده است. می توان گفت یک بسته  ضروری مورد نیاز هر سایتی، افزونه های سئو از قبیل یاست سئو ( yoast seo)  و سئو همه جانبه (seo all in one)  است.

هر چند افزونه های وردپرس کار ما را راحت کرده اند اما استفاده بی مورد و زیاد از آن ها می تواند برای وب سایت شما خطر آفرین باشد. پس لازمه استفاده از هر افزونه ای نیاز آن وب سایت می باشد. یک نکته کلی در مورد افزونه ها این است، تا زمانی که به آن نیاز ندارید نصبش نکنید.

راهی برای افزایش ورودی کاربران سایت

مدیران و وبمستران سایت ها همیشه به دنبال افزایش ترافیک ورودی سایت خود هستند ولازمه آن انجام سئو در سایت وردپرس می باشد، اولین قدم قبل از نوشتن اولین محتوا در سایت وردپرسی خود، انتخاب افزونه مناسب برای سئو سایت می باشد، در این آموزش افزونه مورد نظر ما یاست سئو می باشد.

برای آموزش نصب و پیکربندی افزونه یاست سئو به آموزش نصب و تنظیمات یاست سئو مراجعه نمایید.

سئو وردپرس به چه منظور است

به مجموعه کارهای که ما در در وب سایت وردپرسی خود انجام می دهیم تا کاربران بیشتری را به سمت وب سایت جذب شوند سئو می گویند. سئو به صورت کلی از 3 بخش اساسی تشکیل شده است. سئو داخلی، سئو خارجی، سئو تکنیکال

سئو داخلی

منظور از سئو داخلی مجموعه کارهای که ما در داخل وب سایت مان انجام می دهیم تا سایتمان از نظر گوگل بهینه باشد و همچنین با لینک دهی های صحیح کاربران را به هدفشان نزدیک تر می کنیم. برای اطلاع  بیشتر در مورد سئو داخلی به مقاله سئو داخلی چیست مراجعه نمایید.

سئو خارجی

به تمام کارهای که ما در خارج از سایت مان انجام می دهیم تا ترافیک بیشتری را به وب سایت خودمان بیاوریم سئو خارجی می گویند، اقداماتی از قبیل بک لینگ گرفتن، درج محتوا در شبکه های اجتماعی و… برای اطلاع بیشتر در مورد سئو خارجی به مقاله سئو خارجی چیست مراجعه نمایید.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال منظور بررسی کد ها و رفع اشکال آن ها از نقطه نظر سئو می باشد، استفاده از ریچ اسنیپت ها، استفاده از تگ های معنایی و … در مبحث سئو تکنیکال قرار می گیرد، اگر مایل به دانستن مباحث سئو تکنیکال می باشد می توانید مقاله سئو تکنیکال چیست را بخوانید.

راهای انجام سئو

به طور کلی روش انجام سئو به سه دسته کلی تقسیم می شود که این سه روش مزایا و معایبی دارند که به طور کامل بررسی می نماییم.

سئو کلاه سفید:

افراد این بخش جزء قانون مند ترین و قانون مدارترین سئو کاران هستند، یعنی بدون هیچ گونه کار خطایی و عمل غیر مجازی کار سئو را با روال عادی آن پیگیری می کنند.

سئو کلاه سفید
سئو کلاه سفید (White hat seo)

سئو کلاه خاکستری:

این افراد یکی به میخ یکی به نعل می زنند و معمولا از روش های استفاده می کنند که کلاه سفید ها جرعت انجام دادن آن را ندارد. البته ناگفته نماند که در بعضی مواقع شاهد جریمه شدن وب سایت های این افراد هستیم.

سئو کلاه خاکستری (Grey hat seo)

سئو کلاه سیاه:

این افراد عاشق دور زدن هستند، حتا دور زدن گوگل، کلاه سیاه ها با تکنیک ها و روش های که بلد هستنند می خواهند وب سایت خود را زود تر از موعد مقرر در صدر نتایج گوگل بنشانند و البته که در اکثر مواقع تیرشان به سنگ میخورد و از هدف باز می ماند و جریمه سنگینی را از جانب گوگل دریافت می کنند.

سئو کلاه سیاه
سئو کلاه سیاه (Black hat so)

تا اینجای کار فهمیدید سئو چیست، بدون هیچ موضوع حاشیه ای سراغ موضوع اصلی یعنی سئو وردپرس می پردازیم.

بهینه سازی و سئو وردپرس در چند مرحله

اگر شما دارای سایت وردپرسی هستید با اقدامات زیر می توانید سایت وردپرسی خود را بهینه کنید و صدرنشین نتایج گوگل را از آن خود کنید.

 1. پیگیری و بررسی ایندکس شدن سایت شما توسط گوگل
 2. انتخاب پیوند یکتا مناسب برای محتوا تولید شده
 3. تصمیم گیری در مورد نحوه نمایش سایت با www یا بدون www
 4. انتخاب یک افزونه سئو وردپرس مناسب برای سئو محتوا سایت
 5. ایجاد کردن نقشه سایت (Sitemap.xml)
 6. ثبت سایت خود در سرچ کنسول گوگل (Google Search Console)
 7. بهینه سازی پست ها در وردپرس
 8. بهینه کردن دیدگاه های ارسالی کاربران
 9. داشتن لینک های خروجی در محتوا سایت
 10. نوشتن خلاصه مطلب برای هر مطلب و نمایش آن در سایت
 11. افزایش سرعت سایت وردپرس
 12. بهینه سازی  وسئو تصاویر وردپرس
 13. بالا بردن ضریب امنیت وردپرس
 14. فعال سازی ssl برای سایت وردپرس

حالا که با موارد بهینه سازی وردپرس آشنا شدیم بهتره هر کدام را به طور مفصل بررسی نماییم.

پیگیری و بررسی ایندکس شدن سایت شما توسط گوگل

وردپرس در تنظیمات قسمت خواندن امکانی را دارد که جلوی ایندکس شدن در موتور های جستجو را می گیرد، اولین قدم برداشتن تیک این گزینه مانند عکس می باشد.

در مراحل نصب وردپرس گزینه ای تحت عنوان نمایش به موتور های جستجو وجود دارد که با زدن این گزینه سایت وردپرسی شما از موتور های جستجو درخواست می کند محتوای سایت شما را ایندکس نکند و دسترسی جستجوگرها محدود می شود. پس این گزینه را غیر فعال کنید.

انتخاب پیوند یکتا مناسب برای محتوا تولید شده

پیوند یکتا وردپرس، نحوه دسترسی و دستیابی کاربران و موتور های جستجو به مطالب و لینک های شما را مشخص می کند. برای روشن تر شدن موضوع به پیوند یکتا زیر توجه کنید

www.tutseo.ir/aboutus

پیوند یکتا در وردپرس همان آدرس url ی می باشد که کاربر در بالای مرورگر خود در هنگام نمایش یک محتوا می بیند.

در قسمت تنظیمات بخش پیوند های یکتا شما می توانید به شش روش مختلف پیوند یکتا بسازید.

روش اول پیوند یکتا ساده

در این روش نمایش پیوند یکتا به صورت عددی خواهد بود که این روش مورد پسند گوگل و کار بر نمی باشد.

روش دوم روز و نام نوشته محتوا

در این روش نمایش پیوند یکتا از ترکیب روز و نام نوشته تشکیل می شود، تا حدودی بهتر از روش اول می باشد. اما همچنان مورد پسند گول نمی باشد.

روش سوم ماه و نام نوشته

این مورد هم مانند مورد قبلی با این تفاوت که به جای نمایش روز، ماه نمایش داده می شود.

روش چهارم عددی

این روش مانند روش اول است با این تفاوت که بایگانی وردپرس نیز لحاظ می شود.

روش پنجم نمایش نام نوشته در وردپرس

این روش از پسندیده ترین روش های نمایش پیوند یکتا چه برای کاربر و چه برای موتورهای جستجو از جمله گوگل می باشد. در این روش نام نوشته در ادامه آدرس سایت قرار می گیرد.

نمایش نام نوشته از آنجایی ارزشمند است که گوگل و دیگر موتورهای جستجو می توانند با کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر مطابقت دهد و نتایج بهتری را نشان کاربر بدهد و همچین در نمایش پیوند یکتا با نام نوشته صفحه باز شده برای کاربر معنادار تر می شود.

روش ششم ساختار دلخوا وردپرس

در این روش شما می توانید خودتان ساختار نمایشی دلخواه را ایجاد کنید.

پیشنهاد گوگل و تمام متخصصان سئوکار و تیم تات سئو استفاده از پیوند یکتا نام نوشته می باشد.

همچین باید به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که شما در سایت وردپرسی خود از پیوند یکتا ساده استفاده کرده اید و قصد عوض کردن دارید، نیاز است از ریدایرکت 301  استفاده نماید چرا که با مشکل خطای 404 به دلیل عوض شدن url سایت رو به رو نشوید، برای اطلاع دقیق تر از ریدایرکت 301 به مقاله ای  با عنوان آموزش ریدایرکت 301  رجوع کنید.

تصمیم گیری در مورد نحوه نمایش سایت با www یا بدون www

همه سایت های موجود در بستر وب هم بدون www  و هم با www  قابل دسترسی هستند.

بهترین روش برای کمک به موتورهای جستجو استفاده از یکی از دو نوع دسترسی می باشد. موتور های جستجو برای ایندکس شدن وب سایت باید یکی از آن ها را معرفی کنید چرا که اگر این مورد را تنظیم نکنید از هر صفحه و از هر مطلب موجود در وب سایت شما دو مدل اینکس می شود یکی بدون www و یکی با www

برای جلوگیری از ایجاد ایندکس های تکراری توسط گوگل کافیست در تنظیمات وردپرس به قسمت نشانی وردپرس (URL)  و نشانی سایت (URL) را بدون www یا با www  وارد نماید و تنظیمات را ذخیره کنید. و بعد از آن به وسیله دستورات .htaccess برای بارگذاری سایت بدون www یا با www  اقدام نماید. برای اطلاع از نوع دستورات .htaccess می توانید مقاله  دستورات مهم فایل .htaccess  را بخوانید.

انتخاب یک افزونه سئو وردپرس مناسب برای سئو محتوا

پس از طی مراحل بالا حالا نوبت به تصمیم گیری در مورد انتخاب یک افزونه سئو وردپرس می رسد.

اگر بخواهیم افزونه های حرفه ای را معرفی کنیم انتخاب بدون شک بین افزونه های  yoast seo و  all in one seo pack می باشد.

افزونه های سئو مهم ترین کار بعد از راه اندازی سایت وردپرسی می باشد، چرا که نمایش و یا عدم نمایش وب سایت شما در موتور های جستجو تا حد زیادی به دستان این افزونه های رقم می خورد.

نکته خیلی مهم اینکه بدون افزونه های سئو تقریبا می توان گفت کار به ثبت رساندن و به صدر رسیدن در نتایج گوگل غیر ممکن است. در مقاله ای با عنوان بهترین افزونه سئو وردپرس به بررسی دقیق و تخصصی افزونه های موجود در زمینه سئو پرداخته ایم، سعی کنید حتما آن را مطالعه نمایید.

ایجاد کردن نقشه سایت (Sitemap.xml)

بهترین راه برای معرفی محتوای سایت به گوگل و دیگر موتورهای جستجو استفاده از نقشه گوگل یا همان سایت مپ (Sitemap) می باشد.

نقشه گوگل با پسوند xml ساخته می شود و لینک های سایت از قبیل منوها، محتواها، برچسب ها و دیگر موارد مهم در آن قرار می گیرد.

باید گفت که نقشه سایت باعث افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو نمی شود، ولی کار اصلی سایت مپ شناساندن و معرفی مقالات وب سایت شما به موتورهای جستجو است که مقالات سریع تر ایندکس شود.

نقشه سایت یا سایت مپ
نقشه سایت ( سایت مپ)

ثبت سایت خود در سرچ کنسول گوگل ( google Search Console)

گوگل وبمستر تولز که به سرچ کنسول تغییر نام داده است قدم بعدی در سئو کردن وب سایت وردپرسی است.

گوگل سرچ کنسول اطلاعات آماری بسیار مهمی از وب سایت به شما می دهد. با ثبت وب سایت در سرچ کنسول می توانید از اطلاعاتی از قبیل:

 • نمایش تعداد ایندکس مطالب سایت شما
 • نمایش تعداد ورودی های سایت شما به صورت روزانه
 • نمایش تعداد ورودی های هر صفحه
 • نمایش کلمات جستجو شده کاربران در گوگل هنگام ورود به سایت شما
 • نمایش لینک های سایت
 • امکان ثبت سایت مپ
 • امکان ایندکس دستی و سریع توسط  قابلیت URL inspection
 • مدیریت و بررسی خطاهای فایل robots.txt

معمولا بعد از ثبت سایت در سرچ کنسول چند روزی طول می کشد تا اطلاعات سایت شما را تجزیه و تحلیل کند. بررسی هر روزه سرچ کنسول می تواند به شما برنامه راه بدهد، چراکه می تواند بدانید کاربران به چه موضوعاتی علاقه دارند.

گوگل سرچ کنسول
گوگل سرچ کنسول

بهینه سازی پست ها در وردپرس

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که محتوا پادشاه است! این جمله را بیل گیتس قبل از پیدایش موتورهای جستجو گفته است. همچنان این جمله درست است. برای داشتن سایتی کاربر و گوگل پسند نیاز است که محتوا شما، محتوا بهینه شده باشد.

برای نوشتن مطلب باید نکاتی را رعایت کنید تا محتوا از هر نظر مناسب گوگل باشد.

 • انتخاب کلمه کلیدی ( keyword ) مرتبط با محتوا
 • استفاده از کلمه کلیدی در عنوان و محتوا به میزان لازم ( از keyword stuffing  پرهیزید )
 • کاربر را در نظر بگیرد، نه گوگل  
 • لینک سازی داخلی اصولی
 • نوشتن محتوا، نه کپی کاری!
 • استفاده از تصاویر مرتبط و اختصاصی
 • محتوا طولانی بنویسید ( بیشتر از 450 کلمه )
 • هر پاراگراف کمتر از 150 کلمه باید باشد

موارد بالا گوشه ای از اصول سئو کردن محتوا است، برای اطلاع بیشتر می تواند مقاله چگونه محتوا خود را سئو کنیم  را بخوانید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *